Ha a közúti, telephelyi ellenőrzés során kiderül, hogy a külföldi rendszámú járművek belföldi üzemeltetésére vonatkozó törvényi szabályok szerint a járművet jogellenesen használják, akkor a külföldi hatósági jelzést és engedélyt a helyszínen el kell venni, és azt az elvétel okának megjelölésével együtt nyolc napon belül meg kell küldeni a jármű belföldi üzembentartója vagy a vezető lakóhelye, székhelye, telephelye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak.
A hatóság az így megküldött rendszámot bevonja, és ezzel egyidejűleg tájékoztatja a belföldi üzembentartót, hogy ha a döntés jogerőre emelkedését követő 15 napon belül nem kezdeményezi az autó belföldi forgalomba helyezését, akkor a bevont hatósági jelzést és forgalmi engedélyt a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala útján megküldi a kiállító külföldi hatóságnak.
Ha a jármű üzembentartója vagy vezetője a hatósági eljárásban a döntés jogerőre emelkedéséig okirattal igazolja, hogy jogszerűen közlekedett külföldi rendszámú autójával, a hatósági engedélyt és jelzést visszakapja, a bevonásra vonatkozó eljárást pedig megszüntetik.
Az Országgyűlés július 4-én döntött a külföldi rendszámú járművek belföldi üzemeltetésére, használatára vonatkozó szabályok megváltoztatásáról, így szeptembertől az üzembentartók nem hivatkozhatnak külföldi szokásos tartózkodási helyükre a nem magyar rendszám használatakor, azt csak a rendszeres külföldi munkavégzéssel, vagy a magyarországi forgalomba helyezés megkezdésével igazolhatják.
A külföldi rendszámú autót vezetőkre vonatkozó szabályok is szigorodnak szeptembertől, a járművet ezentúl is bárki vezetheti harminc napig Magyarországon, de ehhez ezentúl rendelkezniük kell az üzemben tartó írásos hozzájárulásával, amelyen a birtokba adás időpontját is meg kell jelölni. Az új feltételek betartását közokirattal, vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal kell igazolni az ellenőrzések során.
forras: ado.hu
forras: ado.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése